Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění při východu Měsíce

Uznání a copyright: Neelam and Ajay Talwar

Atmosférický obraz vzdáleného obzoru pohlíží na vysoké vrcholy Trisulu v zasněženém pohoří indických Himalájí. Na snímku pořízeném 31. ledna z odlehlého místa vpravo nahoře září jasný Sirius. Jak Měsíc vycházel, tak procházel stínem Země při tolik očekávaném večerním úplném zatmění Měsíce. Zatměním se dalo kochat na noční straně naší planety a bylo to první ze dvou lunárních zatmění roku 2018, a tak pro pozorovatele Měsíce odstartovalo dobrý rok. A toto byl zvlášť vzácný úkaz. Zatmělý Měsíc byl totiž v druhém úplňku v měsíci, kterému se říká modrý úplněk a byl také poblíž perigea, nejbližšího bodu na oběžné dráze, a jevil se tudíž větší. Při úplném zatmění Měsíce 27. července 2018 úplněk naopak nastane poblíž apogea.

Štítky: Tle, Lunar, Zatmění, Přízemí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »