Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce při západu

Uznání a copyright: Fred Espenak (MrEclipse.com)

Druhý úplněk v měsíci v téměř nejbližším bodu dráhy nastal 31. ledna. Stejně jako první úplné zatmění Měsíce v roce 2018, kdy Měsíc prošel stínem planety Země. Na pohlednici z planety Země je vidět teleskopický snímek úplně zatmělého Měsíce, který zapadá nad západním obzorem pohoří Chiricahua v jižní Arizoně. Zčervenalá barva Měsíce pochází od slunečního světla rozptylovaného do stínu. Stín planety směrem do středu viditelně houstne, jak je patrné v horní části měsíčního kotouče.

Štítky: Tle, Lunar, Zatmění, Přízemí


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »