Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První Explorer

Uznání: NASA

Dnes před 60 léty byla 31. ledna 1958 vypuštěna na oběžnou dráhu Země armádní organizací Army Ballistic Missile Agency první americká družice Explorer. Explorer I byla družice o hmotnosti 14 kilogramů, nesla přístroje pro měření teploty a dopadu mikrometeoritů a též experiment navržený Jamesem A. Van Allenem pro měření hustoty elektronů a iontů ve vesmíru a pro Spojené Státy tak začala éra kosmického výzkumu. Měření uskutečněná Van Allenovým experimentem vedla k nečekanému a překvapivému zjištění dvou pásů vysokoenergetických elektronů a iontů, které jsou zachyceny magnetosférou a obepínají Zemi. Nyní jsou známy jako Van Allenovy radiační pásy a jsou to oblasti, které se nacházejí ve vnitřní magnetosféře za nízkou oběžnou dráhou Země. Explorer I přestal vysílat 28. února 1958, ale na oběžné dráze zůstal až do března roku 1970.

Štítky: Explorer 1, Družice, Van allen, Radiační pás


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »