Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v noci infračerveně z Akatsuki

Uznání: JAXA, ISAS, DARTS; Processing & Copyright: Damia Bouic

Proč se Venuše tak liší od Země? Japonsko vypustilo kosmickou sondu Akatsuki, která po neplánovaném pětiletém dobrodružství ve vnitřní Sluneční soustavě koncem roku 2015 vstoupila na její oběžnou dráhu, aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. I když byla sonda Akatsuki už za svou původně plánovanou životností, tak její přístroje pracovaly natolik dobře, že většina z jejího původního programu byla obnovena. Přístroje sondy Akatsuki, známé též jako Venus Climate Orbiter, zkoumaly o sesterské planetě Země neznámé věci, včetně toho, zda jsou její sopky stále činné, zda se v husté atmosféře blýská a proč rychlost větru výrazně převyšuje rychlost otáčení planety. Na snímku, který pořídila kamera IR2 na Akatsuki, je na noční straně Venuše vidět rozeklaný pás vysokých tmavých mračen, které absorbují infračervené světlo z teplejších vrstev hlouběji ve Venušině atmosféře. Jasný oranžový a černý pás vpravo nahoře je falešný digitální artefakt, který pokrývá část mnohem jasnější denní strany Venuše. Analýza snímků a jiných údajů z Akatsuki ukazuje, že Venuše má rovníkový jet stream, který je podobný jet streamu u Země.

Štítky: Venuše, Infračervený, Akatsuki


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »