Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v noci infračerveně z Akatsuki

Uznání: JAXA, ISAS, DARTS; Processing & Copyright: Damia Bouic

Proč se Venuše tak liší od Země? Japonsko vypustilo kosmickou sondu Akatsuki, která po neplánovaném pětiletém dobrodružství ve vnitřní Sluneční soustavě koncem roku 2015 vstoupila na její oběžnou dráhu, aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. I když byla sonda Akatsuki už za svou původně plánovanou životností, tak její přístroje pracovaly natolik dobře, že většina z jejího původního programu byla obnovena. Přístroje sondy Akatsuki, známé též jako Venus Climate Orbiter, zkoumaly o sesterské planetě Země neznámé věci, včetně toho, zda jsou její sopky stále činné, zda se v husté atmosféře blýská a proč rychlost větru výrazně převyšuje rychlost otáčení planety. Na snímku, který pořídila kamera IR2 na Akatsuki, je na noční straně Venuše vidět rozeklaný pás vysokých tmavých mračen, které absorbují infračervené světlo z teplejších vrstev hlouběji ve Venušině atmosféře. Jasný oranžový a černý pás vpravo nahoře je falešný digitální artefakt, který pokrývá část mnohem jasnější denní strany Venuše. Analýza snímků a jiných údajů z Akatsuki ukazuje, že Venuše má rovníkový jet stream, který je podobný jet streamu u Země.

Štítky: Venuše, Infračervený, Akatsuki


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »