Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše v noci infračerveně z Akatsuki

Uznání: JAXA, ISAS, DARTS; Processing & Copyright: Damia Bouic

Proč se Venuše tak liší od Země? Japonsko vypustilo kosmickou sondu Akatsuki, která po neplánovaném pětiletém dobrodružství ve vnitřní Sluneční soustavě koncem roku 2015 vstoupila na její oběžnou dráhu, aby tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. I když byla sonda Akatsuki už za svou původně plánovanou životností, tak její přístroje pracovaly natolik dobře, že většina z jejího původního programu byla obnovena. Přístroje sondy Akatsuki, známé též jako Venus Climate Orbiter, zkoumaly o sesterské planetě Země neznámé věci, včetně toho, zda jsou její sopky stále činné, zda se v husté atmosféře blýská a proč rychlost větru výrazně převyšuje rychlost otáčení planety. Na snímku, který pořídila kamera IR2 na Akatsuki, je na noční straně Venuše vidět rozeklaný pás vysokých tmavých mračen, které absorbují infračervené světlo z teplejších vrstev hlouběji ve Venušině atmosféře. Jasný oranžový a černý pás vpravo nahoře je falešný digitální artefakt, který pokrývá část mnohem jasnější denní strany Venuše. Analýza snímků a jiných údajů z Akatsuki ukazuje, že Venuše má rovníkový jet stream, který je podobný jet streamu u Země.

Štítky: Venuše, Infračervený, Akatsuki


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »