Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Neptuna a Tritona

Uznání: Voyager 2, NASA

Vnější Sluneční soustavou tiše plachtí sonda Voyager 2, jejíž kamera v roce 1989 spolu zachytila jako srpky Neptun a Triton. Snímek obří plynné planety a jejího zamračeného měsíce nahoře byl pořízen zezadu těsně po největším přiblížení. Takový snímek by nemohl být pořízen ze Země, protože Neptun nikdy nejeví fázi jako srpek pro Zemi u Slunce. Neobvyklé místo také Neptuna ochudilo o jeho dobře známou modrou barvu, jelikož odsud je sluneční světlo rozptýlené dopředu a tak je červenější podobně jako u zapadajícího Slunce. Neptun je menší ale hmotnější než Uran, má několik tmavých prstenců a vyzařuje více světla, než příjmá od Slunce.

Štítky: Neptun, Triton


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »