Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencove zatmeni: Ohnivy prsten

Uznání a copyright: Dennis Mammana (Skyscapes)

Několik šťastlivců dnes uvidí "ohnivý prsten". To je jméno pro centrální pohled na prstencového zatmění Slunce Měsícem. Při vrcholu tohoto zatmění se bude zdát, že chybí střed Slunce a bude vidět tmavý Měsíc obkroužený jasným Sluncem. To bude ovšem vidět jenom na dráze, která běží Tichým oceánem. Z většiny míst po většinu času včetně nejvýchodnější Asie a západní Severní Ameriky se bude zdát, že Měsíc vykusuje Slunce. Ráno 11. června v Asii se bude jevit vycházející Slunce jako částečně zatmělé. Stejné zatmělé Slunce se bude 10. června v Severní Americe současně jevit jako zapadající. Nezapoměňte, nikdy se nedívejte přímo do Slunce, ani při zatmění. Prstencové zatmění nastává namísto úplného zatmění, pokud se Měsíc nachází na vzdálenější části svojí eliptické oběžné dráhy kolem Země. Další prstencové zatmění Slunce nastane v květnu 2003, ačkoliv v tomto roce, začátkem prosince dojde k úplnému zatmění. Snímek nádherného prstencového zatmění nahoře byl vyfotografován za palmami v lednu 1992.

Štítky: Měsíc, Slunce, Annular solar eclipse


39. vesmírný týden 2025

39. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 9. do 28. 9. 2025. Měsíc po novu se vynoří na večerní obloze až koncem týdne. Saturn je v opozici a uvidíme ho celou noc, další planety jsou nejvýše ráno. Aktivita Slunce je nízká. Na ranní obloze je zjasňující kometa C/2025 A6 (Lemmon) a zajímavé jsou rovněž další, od nás nyní neviditelné. Cygnus XL po drobných obtížích se zážehy motoru dorazil úspěšně k ISS. Evropa je blíže k znovupoužitelnému nosiči. Do blízkosti Lagrangeova bodu L1 se mají dostat významné sondy pro studium Slunce i heliosféry. Před 95 lety se narodil americký astronaut John Young.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

krepuskulární paprsky

Po západu slunce směrem na západ

Další informace »