Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad manilskou zátokou

Uznání a copyright: Armando Lee (Astron. League Philippines), F. Naelga Jr., 100 Hours of Astronomy (IYA2009)

Co se to stalo zapadajícímu Slunci? Zatmění! Měsíc počátkem roku 2009 zakryl část Slunce a dalo se to vidět z částí Afriky, Austrálie a Asie. Jak třeba ukazuje snímek pořízený ze zdi u moře u tržiště Mall of Asia, který zachytil částečně zakryté Slunce jak zapadá nad Manilskou zátokou na Filipínách. V popředí jsou vidět v siluetách mola. Lovci zatmění i nadšení pozorovatelé oblohy pořídili z vhodných míst spousty dalších zajímavých a uměleckých snímků tohoto jediného prstencového zatmění Slunce toho roku, včetně filmů, postupných stínů zatmění a ohnivého prstence. Ve čtvrtek bude opět dočasně část Slunce zakryta Měsícem a pro některé pozorovatele to zase bude vidět jako částečné zatmění Slunce. Čtvrteční zatmění bude ovšem vidět pouze z částí jihu Jižní Ameriky a Antarktidy.

Štítky: Sluneční zatmění, Partial eclipse, Ázie


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 24P/Schaumasse.

Snímek komety 24P/Schaumasse. Sever je nahoře, východ vlevo, proti originálu 3x zmenšeno. V době fotografování byla vzdálena od Země 0.669 au, od Slunce 1.517 au.

Další informace »