Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modrá kometa potkala modré hvězdy

Uznání a copyright: Tom Masterson (Transient Astronomer)

Co to směřuje k hvězdokupě Plejády? Vypadá to na kometu C/2016 R2 (PanSTARRS), ale zdání zde může klamat. Vpravo a daleko v pozadí je slavná hvězdokupa Plejády, které dominuje modré světlo z hmotných mladých hvězd. Vlevo je návštěvník vnitřní Sluneční soustavy, kometa PanSTARRS, převracející se kus ledu z vnější Sluneční soustavy, který nyní vykazuje dlouhý iontový ohon s dominantním modrým světlem z neobvykle hojného ionizovaného oxidu uhelnatého. Kometa PanSTARRS se ve skutečnosti pohybuje k horní části obrázku a její iontový ohon míří od Slunce, ale ovlivňuje ho také komplexní sluneční vítr částic, které proudí ze Slunce. Kometa je vidět i malým dalekohledem, ale jak se vzdaluje od Země, tak slábne, i když počátkem května dosáhne svého nejbližšího bodu ke Slunci.

Štítky: Comet panstarrs, Plejády, Blue


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »