Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto na oběžné dráze Země

Uznání: SpaceX

Minulý týden Zemi obíhalo auto. Auto vyrobili na Zemi lidé a roboti a vypustila ho společnost SpaceX, aby demonstrovala schopnosti rakety Falcon Heavy při vynášení kosmických lodí do Sluneční soustavy. Záměrně rozmarný náklad ve formě ikonického automobilu se považoval za lepší objekt pro takovou demonstraci, než třeba blok betonu. V sedadle řidiče sedí do skafandru oblečený manekýn, který se jmenuje Starman. Snímek, na který se díváte, je jedním políčkem z videa pořizovaného třemi kamerami namontovanými na autě. Kamery byly napájeny z baterie auta, ale nyní jsou už bez proudu. Auto připojené k druhému stupni brzy opustilo oběžnou dráhu Země a vydalo se neustále obíhat Slunce mezi Zemí a pásem planetek, možná miliardy let do té doby, než se naše Slunce rozepne do červeného obra. Pokud se to, co z tohoto auta zůstane, podaří někdy zachytit, tak to může být jedinečným okénkem na technologie vyvinuté na Zemi v 20. a počátkem 21. století.

Štítky: SpaceX, Car, Země


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »