Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Auto na oběžné dráze Země

Uznání: SpaceX

Minulý týden Zemi obíhalo auto. Auto vyrobili na Zemi lidé a roboti a vypustila ho společnost SpaceX, aby demonstrovala schopnosti rakety Falcon Heavy při vynášení kosmických lodí do Sluneční soustavy. Záměrně rozmarný náklad ve formě ikonického automobilu se považoval za lepší objekt pro takovou demonstraci, než třeba blok betonu. V sedadle řidiče sedí do skafandru oblečený manekýn, který se jmenuje Starman. Snímek, na který se díváte, je jedním políčkem z videa pořizovaného třemi kamerami namontovanými na autě. Kamery byly napájeny z baterie auta, ale nyní jsou už bez proudu. Auto připojené k druhému stupni brzy opustilo oběžnou dráhu Země a vydalo se neustále obíhat Slunce mezi Zemí a pásem planetek, možná miliardy let do té doby, než se naše Slunce rozepne do červeného obra. Pokud se to, co z tohoto auta zůstane, podaří někdy zachytit, tak to může být jedinečným okénkem na technologie vyvinuté na Zemi v 20. a počátkem 21. století.

Štítky: SpaceX, Car, Země


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »