Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Alan Erickson

Co se nachází uvnitř mlhoviny Srdce? Velká emisní mlhovina s označením IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Její tvar se tak možná hodí pro den svatého Valentýna, ovšem toto srdce září jasným červeným světlem, které emituje její nejvíce zastoupený prvek: vodík. Tu červenou zář i větší tvar způsobuje malá skupina hvězd ve středu mlhoviny. V srdci mlhoviny Srdce jsou mladé hvězdy z otevřené hvězdokupy Melotte 15, které svým energetickým světlem a svými větry erodují několik malebných pilířů prachu. Hvězdy v otevřené hvězdokupě obsahují několik jasných hvězd, které jsou téměř 50 krát hmotnější, než naše Slunce, mnoho slabších hvězd se zlomkem sluneční hmotnosti, ale chybí tam mikrokvasar, který byl odtud vyvržen před milióny lety. Mlhovina Srdce se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí mytologické královny Etiopie (Cassiopeia).

Štítky: Heart nebula, IC 1805, Dust pillars


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »