Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Alan Erickson

Co se nachází uvnitř mlhoviny Srdce? Velká emisní mlhovina s označením IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Její tvar se tak možná hodí pro den svatého Valentýna, ovšem toto srdce září jasným červeným světlem, které emituje její nejvíce zastoupený prvek: vodík. Tu červenou zář i větší tvar způsobuje malá skupina hvězd ve středu mlhoviny. V srdci mlhoviny Srdce jsou mladé hvězdy z otevřené hvězdokupy Melotte 15, které svým energetickým světlem a svými větry erodují několik malebných pilířů prachu. Hvězdy v otevřené hvězdokupě obsahují několik jasných hvězd, které jsou téměř 50 krát hmotnější, než naše Slunce, mnoho slabších hvězd se zlomkem sluneční hmotnosti, ale chybí tam mikrokvasar, který byl odtud vyvržen před milióny lety. Mlhovina Srdce se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí mytologické královny Etiopie (Cassiopeia).

Štítky: Heart nebula, IC 1805, Dust pillars


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »