Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Alan Erickson

Co se nachází uvnitř mlhoviny Srdce? Velká emisní mlhovina s označením IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Její tvar se tak možná hodí pro den svatého Valentýna, ovšem toto srdce září jasným červeným světlem, které emituje její nejvíce zastoupený prvek: vodík. Tu červenou zář i větší tvar způsobuje malá skupina hvězd ve středu mlhoviny. V srdci mlhoviny Srdce jsou mladé hvězdy z otevřené hvězdokupy Melotte 15, které svým energetickým světlem a svými větry erodují několik malebných pilířů prachu. Hvězdy v otevřené hvězdokupě obsahují několik jasných hvězd, které jsou téměř 50 krát hmotnější, než naše Slunce, mnoho slabších hvězd se zlomkem sluneční hmotnosti, ale chybí tam mikrokvasar, který byl odtud vyvržen před milióny lety. Mlhovina Srdce se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí mytologické královny Etiopie (Cassiopeia).

Štítky: Heart nebula, IC 1805, Dust pillars


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »