Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus v siluetě

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini pořídila 1. listopadu 2009 tento snímek jednoho z nejvíc vzrušujících světů Sluneční soustavy, Enceladu ve slunečním protisvětle. V dramatickém osvětlení jsou vidět gejzíry, které vyvěrají z jižního pólu měsíce Saturnu o průměru 500 kilometrů. Sonda Cassini objevila gejzíry ledu v roce 2005 a ty jsou nejspíš nějak spojeny s oceánem pod ledovou krustou Enceladu. Svým materiálem přímo zásobují vnější řídký prstenec E a dělají povrch Enceladus odrazivý jako padlý sníh. Ledové prstence Saturnu rozptylují sluneční světlo přes celou scénu ke kamerám Cassini. Za prstenci je vidět slabě osvětlená noční strana měsíce Pandora o průměru 80 kilometrů, kterou trochu osvětluje světlo Saturnu.

Štítky: Enceladus, Pandora, Saturn, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »