Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus v siluetě

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini pořídila 1. listopadu 2009 tento snímek jednoho z nejvíc vzrušujících světů Sluneční soustavy, Enceladu ve slunečním protisvětle. V dramatickém osvětlení jsou vidět gejzíry, které vyvěrají z jižního pólu měsíce Saturnu o průměru 500 kilometrů. Sonda Cassini objevila gejzíry ledu v roce 2005 a ty jsou nejspíš nějak spojeny s oceánem pod ledovou krustou Enceladu. Svým materiálem přímo zásobují vnější řídký prstenec E a dělají povrch Enceladus odrazivý jako padlý sníh. Ledové prstence Saturnu rozptylují sluneční světlo přes celou scénu ke kamerám Cassini. Za prstenci je vidět slabě osvětlená noční strana měsíce Pandora o průměru 80 kilometrů, kterou trochu osvětluje světlo Saturnu.

Štítky: Enceladus, Pandora, Saturn, Prstence


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »