Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus v siluetě

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini pořídila 1. listopadu 2009 tento snímek jednoho z nejvíc vzrušujících světů Sluneční soustavy, Enceladu ve slunečním protisvětle. V dramatickém osvětlení jsou vidět gejzíry, které vyvěrají z jižního pólu měsíce Saturnu o průměru 500 kilometrů. Sonda Cassini objevila gejzíry ledu v roce 2005 a ty jsou nejspíš nějak spojeny s oceánem pod ledovou krustou Enceladu. Svým materiálem přímo zásobují vnější řídký prstenec E a dělají povrch Enceladus odrazivý jako padlý sníh. Ledové prstence Saturnu rozptylují sluneční světlo přes celou scénu ke kamerám Cassini. Za prstenci je vidět slabě osvětlená noční strana měsíce Pandora o průměru 80 kilometrů, kterou trochu osvětluje světlo Saturnu.

Štítky: Enceladus, Pandora, Saturn, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »