Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS blízko okraje

Uznání a copyright: JoAnn McDonald

Kometa PanSTARRS, též známá jako modrá kometa (C/2016 R2), je blízko levého dolního okraje tohoto širokoúhlého pohledu pořízeného 13. ledna. Kosmická krajina na obloze zabírá téměř 20 stupňů a byla zkoumána dobře exponovanými a zpracovanými snímky citlivou digitální kamerou. Krajinu tvoří barevné mraky a prachové tmavé mlhoviny, které jsou jinak příliš slabé, než aby se daly vidět očima. Mlhovina Kalifornie (NGC 1499) má dobře známý tvar. Její pobřeží je dlouhé přes 60 světelných let a nachází se 1500 světelných let daleko. Výrazná červená záře pochází od atomů vodíku ionizovaných svítivou modrou hvězdou Xi Persei níže pod ní. U středu dole je slavná hvězdokupa Plejády vzdálená asi 400 světelných let o rozměru asi 15 světelných let. Její nádhernou modrou barvu způsobuje odraz hvězdného světla mezihvězdným prachem. Mezi jsou žhavé hvězdy z asociace Perseus OB2 a prachové temné mlhoviny na okraji blízkých hmotných molekulárních mračen v Býku a Perseu. Modrý odstín ohonu této pozoruhodné komety způsobuje emise molekul neobvykle hojného ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který ve slunečním světle fluoreskuje. Kometa byla od Země asi 17 světelných minut.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Plejády, California nebula, Molekulární mračno


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »