Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Manhattan Skylines

Uznání a copyright: Stan Honda

Nad noční městskou krajinou z 13. února září nad horním východním Manahattanem světla města. Jednobarevný obraz složený ze série digitálních expozic je vzpomínkou na časy, kdy pro slabě osvětlenou noc a pro astrofotografii byl populární černobílý film. Celkem 22 kombinovaných snímků pokrývá 2 minuty a 40 sekund a pohlíží přes vodní nádrž Central Parku v New York City. V časosběrném pohledu hvězdy vytvářejí stopy, zatímco pohybující se mračna vytvářejí na obloze obrazce. Čárkovaná čára odshora dolů na této sureální scéně je Mezinárodní kosmická stanice, která je stále ještě ve slunečním světle a míří k jihovýchodnímu obzoru. Krátké časové intervaly mezi expozicemi po sobě zanechaly v jasné stopě kosmické stanice mezery.

Štítky: ISS, Monochrome, Stopy hvězd


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »