Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a Mlhovina v Orionu

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Hvězdy dokáží v moři plynu a prachu Mlhoviny v Orionu udělat vlny. Na podrobném estetickém snímku kosmických mračen a hvězdných větrů je vidět, jak LL Orionis interaguje s tokem Mlhoviny v Orionu. Proměnná hvězda LL Orionis je unášena v Orionově hvězdné porodnici, stále ještě ve svém formativním období, a vytváří větry energetičtější, než je vítr z našeho vlastního Slunce středního věku. Jak rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna podobná vlně před lodí při plavbě po vodě, nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Ta malá struktura do ladného oblouku vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Ori, která měří asi půl světelného roku. Z Mlhoviny v Orionu vytéká pomalejší plyn z horké centrální hvězdokupy Trapéz, která se nachází v levém horním rohu obrázku. Rázová vlna kolem LL Ori vypadá ve třech rozměrech jako mísa, která se jeví nejjasnější kolem "spodního" dna. Tento krásný snímek je součástí velké mozaiky pohledu na komplex hvězdné porodnice v Orionu, vyplněnou myriádami tokových tvarů spojených se vznikajícími hvězdami.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: LL Ori, Rázová vlna, Orion


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »