Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik galaxií v magnetickém vesmíru

Uznání videa: IllustrisTNG Project; Visualization: Mark Vogelsberger (MIT) et al.
Music: Gymnopedie 3 (Composer: Erik Satie, Musician: Wahneta Meixsell)

Jak jsme sem přišli? Víme, že žijeme na planetě, která obíhá hvězdu a ta obíhá galaxii, ale jak to všechno vzniklo? Astrofyzikové nedávno vylepšili slavnou simulaci Illustris na IllustrisTNG, což je nyní nejdůmyslnější počítačový model vývoje galaxií v našem vesmíru. Na videu se můžete především podívat, jak se od raného vesmíru (rudý posuv 5) do dneška (rudý posuv 0) vyvíjela magnetická pole. Modrá zde představuje poměrně slabá magnetická pole a bílá barva vykresluje pole velice silná. Tato pole typu B dosti těsně odpovídají galaxiím a kupám galaxií. Na začátku simulace virtuální kamera krouží virtuálním vesmírem IllustrisTNG a ukazuje mladou oblast o rozměru 30 miliónů světelných let, která má vláknitou strukturu. Jak se vesmír rozpíná a vyvíjí, tak gravitace způsobuje vznik galaxií a jejich slučování. Simulovaný vesmír IllustrisTNG docela dobře statisticky odpovídá našemu skutečnému vesmíru, i když jsou zde některé zajímavé rozdíly, například nesoulad v síle rádiových vln emitovaných rychle se pohybujícími nabitými částicemi.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Magnetic fields


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »