Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik galaxií v magnetickém vesmíru

Uznání videa: IllustrisTNG Project; Visualization: Mark Vogelsberger (MIT) et al.
Music: Gymnopedie 3 (Composer: Erik Satie, Musician: Wahneta Meixsell)

Jak jsme sem přišli? Víme, že žijeme na planetě, která obíhá hvězdu a ta obíhá galaxii, ale jak to všechno vzniklo? Astrofyzikové nedávno vylepšili slavnou simulaci Illustris na IllustrisTNG, což je nyní nejdůmyslnější počítačový model vývoje galaxií v našem vesmíru. Na videu se můžete především podívat, jak se od raného vesmíru (rudý posuv 5) do dneška (rudý posuv 0) vyvíjela magnetická pole. Modrá zde představuje poměrně slabá magnetická pole a bílá barva vykresluje pole velice silná. Tato pole typu B dosti těsně odpovídají galaxiím a kupám galaxií. Na začátku simulace virtuální kamera krouží virtuálním vesmírem IllustrisTNG a ukazuje mladou oblast o rozměru 30 miliónů světelných let, která má vláknitou strukturu. Jak se vesmír rozpíná a vyvíjí, tak gravitace způsobuje vznik galaxií a jejich slučování. Simulovaný vesmír IllustrisTNG docela dobře statisticky odpovídá našemu skutečnému vesmíru, i když jsou zde některé zajímavé rozdíly, například nesoulad v síle rádiových vln emitovaných rychle se pohybujícími nabitými částicemi.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1600+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Magnetic fields


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »