Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Plejády jsou možná nejznámější hvězdokupou na obloze, kterou lze spatřit dokonce i ze světlem znečištěných měst. Plejády se též nazývají Sedm sester a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Hvězdokupa Plejády neboli (anglicky) Sedm sester uhání ve vzdálenosti 400 světelných let mračnem kosmického prachu a je dobře známa svými výraznými modrými reflekčními mlhovinami. Tento pozoruhodný širokoúhlý (3 stupně) snímek této oblasti ukazuje v centru slavnou hvězdokupu a také zvýrazňuje okolní méně známé prachové reflekční mlhoviny v oblasti, která zabírá přes 20 světelných let. Sestry hvězdy nejsou v tomto případě příbuzné s mračny kosmického prachu, tato mračna stejnou oblastí vesmíru procházejí jen náhodou.

Štítky: Prach, Plejády, Otevřená hvězdokupa


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »