Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění Slunce ve vysokém rozlišení

Uznání a copyright: Stefan Seip

V pondělí zmizela část Slunce. Chybějící část ale v žádném případě nebyla důvodem pro znepokojení, to se jen do cesty dočasně postavil Měsíc. Tato událost nebyla pro většinu nadšených pozemských pozorovatelů oblohy úplným zatměním Slunce, ale přinejlepší byla prstencovým zatměním, kde většinu Slunce zakrýval Měsíc. Vzhledem k poměrně velké vzdálenosti k Měsíci při tomto postavení Země-Měsíc-Slunce neměl Měsíc dostatečně velký úhlový průměr, aby mohl zakrýt celé Slunce. Ti, kteří sluneční zatmění mohli pozorovat v úzké dráze vedoucí přes Španělsko a Afriku, měli ovšem štěstí, že mohli uvidět vytoužený prstenec ohně, tedy tmavý Měsíc zcela obkroužený jasným světlem vzdáleného Slunce. Na snímku nahoře je ohnivý prstenec ve vysokém rozlišení zachycený před dvěma dny ze Španělska. Výsledný obrázek ukazuje podrobnosti granulárního slunečního povrchu stejně jako mnoha protuberancí kolem Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Prominences


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »