Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanská hora

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Nad hornatým obzorem se zvedá vulkanická hora, kterou po stranách lemují satelitní galaxie Mléčné dráhy. Pohled na jižní noční oblohu přes lagunu Lejia a náhorní rovinu v oblasti Antofagasta v severním Chile míří na jih. Velké (vpravo) a Malé Magellanovo mračno prodlužují pohled i do extragalaktického prostoru a jmenují se po portugalském mořeplavci 16. století Ferdinandu Magellanovi, pod jehož vedením se podařilo poprvé obeplout Zemi. Větší mračno se nachází asi 180 000 světelných let za vrcholem hory, menší 210 000 světelných let. Vlevo od Malého Magellanova mračna jako jasná hvězda svítí 47 Tucanae a i s hvězdnatou oblohou se odráží v mělké vodě v popředí. Kulová hvězdokupa 47 Tucanae sídlí asi 13 000 světelných let daleko v halo Mléčné dráhy.

Štítky: Gaia, Data, Mléčná dráha


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »