Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční halo nad kamenným kruhem

Uznání a copyright: Alyn Wallace Photography

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se naskýtá tehdy, když vysoká řídká oblaka obsahující milióny malých ledových krystalků pokrývají většinu oblohy. Každý z těchto Each ledových krystalků působí jako miniaturní čočka. Protože má většina krystalků podobný tvar protáhlého šestihranu, tak světlo vstupující do krystalu jednou plochou a vystupující plochou na opačné straně se láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Obdobné sluneční halo se dá vidět během dne. Jak přesně tyto ledové krystaly v mracích vznikají se nadále zkoumá. Na tomto snímku je vidět ledový kruh na obloze a ten zrcadlí kamenný kruh na zemi. Snímek vznikl před něco více než měsícem v Pontypridd Common ve Walesu ve Spojeném království a centrální Rocking Stone pochází z minulé doby ledové, zatímco okolní kameny v kruhu tam byly umístěny mnohem později až v letech 1800-tých.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Moon halo, Kruh druidů, Wales


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »