Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční halo nad kamenným kruhem

Uznání a copyright: Alyn Wallace Photography

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se naskýtá tehdy, když vysoká řídká oblaka obsahující milióny malých ledových krystalků pokrývají většinu oblohy. Každý z těchto Each ledových krystalků působí jako miniaturní čočka. Protože má většina krystalků podobný tvar protáhlého šestihranu, tak světlo vstupující do krystalu jednou plochou a vystupující plochou na opačné straně se láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Obdobné sluneční halo se dá vidět během dne. Jak přesně tyto ledové krystaly v mracích vznikají se nadále zkoumá. Na tomto snímku je vidět ledový kruh na obloze a ten zrcadlí kamenný kruh na zemi. Snímek vznikl před něco více než měsícem v Pontypridd Common ve Walesu ve Spojeném království a centrální Rocking Stone pochází z minulé doby ledové, zatímco okolní kameny v kruhu tam byly umístěny mnohem později až v letech 1800-tých.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Moon halo, Kruh druidů, Wales


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »