Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční halo nad kamenným kruhem

Uznání a copyright: Alyn Wallace Photography

Viděli jste někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se naskýtá tehdy, když vysoká řídká oblaka obsahující milióny malých ledových krystalků pokrývají většinu oblohy. Každý z těchto Each ledových krystalků působí jako miniaturní čočka. Protože má většina krystalků podobný tvar protáhlého šestihranu, tak světlo vstupující do krystalu jednou plochou a vystupující plochou na opačné straně se láme pod úhlem 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního halo. Obdobné sluneční halo se dá vidět během dne. Jak přesně tyto ledové krystaly v mracích vznikají se nadále zkoumá. Na tomto snímku je vidět ledový kruh na obloze a ten zrcadlí kamenný kruh na zemi. Snímek vznikl před něco více než měsícem v Pontypridd Common ve Walesu ve Spojeném království a centrální Rocking Stone pochází z minulé doby ledové, zatímco okolní kameny v kruhu tam byly umístěny mnohem později až v letech 1800-tých.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Moon halo, Kruh druidů, Wales


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »