Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oproti zapadajícímu Slunci

Uznání a copyright: Roy Spencer

Úplněk vyšel 30. dubna na opačné straně od zapadajícího Slunce. Na nebi severovýchodní Alabamy je v siluetě na pozadí žlutavé záře Měsíce vidět nízkými stromy porostlý hřeben Lewisovy hory. Snímek teleobjektivem míří na opačnou stranu od Slunce a v zorném poli je vidět šedý stín Země, růžový pás Venuše a jasná planeta Jupiter. Jupiter se sám blíží ke své vlastní letošní opozice 8. května a po stranách ho doprovází světelné body třech velkých galileovských měsíců. Europa se nachází pod Jupiterem a Ganymed a Kalisto jsou nahoře. Naše bližší a jasnější přirozená družice se zdá být velká, ovšem Měsíce je fyzicky o něco menší než Ganymed a Kalisto, a nepatrně větší, než vodní svět Europy. Ostrý zrak také na večerní obloze spatří stopy dvou tryskových letadel.

Štítky: Opposition, Měsíc, Europa, Jupiter, Ganymed, Callisto


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »