Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oproti zapadajícímu Slunci

Uznání a copyright: Roy Spencer

Úplněk vyšel 30. dubna na opačné straně od zapadajícího Slunce. Na nebi severovýchodní Alabamy je v siluetě na pozadí žlutavé záře Měsíce vidět nízkými stromy porostlý hřeben Lewisovy hory. Snímek teleobjektivem míří na opačnou stranu od Slunce a v zorném poli je vidět šedý stín Země, růžový pás Venuše a jasná planeta Jupiter. Jupiter se sám blíží ke své vlastní letošní opozice 8. května a po stranách ho doprovází světelné body třech velkých galileovských měsíců. Europa se nachází pod Jupiterem a Ganymed a Kalisto jsou nahoře. Naše bližší a jasnější přirozená družice se zdá být velká, ovšem Měsíce je fyzicky o něco menší než Ganymed a Kalisto, a nepatrně větší, než vodní svět Europy. Ostrý zrak také na večerní obloze spatří stopy dvou tryskových letadel.

Štítky: Opposition, Měsíc, Europa, Jupiter, Ganymed, Callisto


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »