Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oproti zapadajícímu Slunci

Uznání a copyright: Roy Spencer

Úplněk vyšel 30. dubna na opačné straně od zapadajícího Slunce. Na nebi severovýchodní Alabamy je v siluetě na pozadí žlutavé záře Měsíce vidět nízkými stromy porostlý hřeben Lewisovy hory. Snímek teleobjektivem míří na opačnou stranu od Slunce a v zorném poli je vidět šedý stín Země, růžový pás Venuše a jasná planeta Jupiter. Jupiter se sám blíží ke své vlastní letošní opozice 8. května a po stranách ho doprovází světelné body třech velkých galileovských měsíců. Europa se nachází pod Jupiterem a Ganymed a Kalisto jsou nahoře. Naše bližší a jasnější přirozená družice se zdá být velká, ovšem Měsíce je fyzicky o něco menší než Ganymed a Kalisto, a nepatrně větší, než vodní svět Europy. Ostrý zrak také na večerní obloze spatří stopy dvou tryskových letadel.

Štítky: Opposition, Měsíc, Europa, Jupiter, Ganymed, Callisto


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »