Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a východ Slunce

Uznání: NASA, International Space Station, Ricky Arnold

Na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) můžete obdivovat polární záře jen do východu Slunce. Potom se pozadí Země stane příliš jasné. Rychlá oběžná dráha ISS kolem Země znamená, že po západu Slunce to obvykle trvá méně než 47 minut. Na snímku je pod ISS vidět na obzoru vpravo nahoře zelená polární záře, zatímco vlevo nahoře už zase hrozí východ Slunce. Pozorování polárních září z vesmíru je úžasné a její proměnlivé tvary se dají přirovnat k obří zelené měňavce. Polární záře se skládají z energetických elektronů a protonů, které dopadly ze Slunce do magnetického pole Země a pak dál po spirále dolů k Zemi tak rychle, že způsobují záření molekul a atomů v atmosféře. ISS obíhá zhruba ve stejné výšce jako jsou polární záře a mnohokrát prolétá právě přes tenké horní vrstvy polárních září, což ale nijak neohrožuje ani kosmonauty, ani to nemění tvar tvar polární záře.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Východ slunce, Polární záře, Kosmická stanice


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »