Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a východ Slunce

Uznání: NASA, International Space Station, Ricky Arnold

Na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) můžete obdivovat polární záře jen do východu Slunce. Potom se pozadí Země stane příliš jasné. Rychlá oběžná dráha ISS kolem Země znamená, že po západu Slunce to obvykle trvá méně než 47 minut. Na snímku je pod ISS vidět na obzoru vpravo nahoře zelená polární záře, zatímco vlevo nahoře už zase hrozí východ Slunce. Pozorování polárních září z vesmíru je úžasné a její proměnlivé tvary se dají přirovnat k obří zelené měňavce. Polární záře se skládají z energetických elektronů a protonů, které dopadly ze Slunce do magnetického pole Země a pak dál po spirále dolů k Zemi tak rychle, že způsobují záření molekul a atomů v atmosféře. ISS obíhá zhruba ve stejné výšce jako jsou polární záře a mnohokrát prolétá právě přes tenké horní vrstvy polárních září, což ale nijak neohrožuje ani kosmonauty, ani to nemění tvar tvar polární záře.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Východ slunce, Polární záře, Kosmická stanice


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »