Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Slunce v HDR

Uznání a copyright: Nicolas Lefaudeux

Jak velké bylo Velké americké zatmění? Obrázek ve vysokém rozlišení HDR možná ukazuje, že je ještě větší, než jsme si mysleli. Měsíc minulý rok 21. srpna na pár minut podél úzké dráhy přes Spojené Státy zakryl Slunce. Ačkoliv šlo o jednu z nejvíce fotografovaných událostí v historii lidstva, tak tento teprve nedávno dokončený obraz po mimořádném úsilí digitálního zpracování ukazuje jedno z nejpodrobnějších vyobrazení sluneční korony, které bylo kdy pořízeno. Sluneční korona se skládá z extrémně horkého plynu a neozbrojeným okem je vidět pouze při úplném zatmění Slunce. Obraz kombinuje přes 70 snímků s různou expoziční dobou. Série komplementárních HDR snímků odhalila dostatek podrobností, aby bylo vidět pohyb ve sluneční koroně. Snímky byly pořizovány ve městě Unity v Oregonu ráno, aby byly stabilní atmosférické pozorovací podmínky. Příští úplné zatmění Slunce bude na Zemi vidět v červenci 2019 a další, které bude vidět v Severní Americe a v USA nastane v dubnu 2024.

Štítky: Animation, Space exploration, Carl Sagan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »