Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Slunce v HDR

Uznání a copyright: Nicolas Lefaudeux

Jak velké bylo Velké americké zatmění? Obrázek ve vysokém rozlišení HDR možná ukazuje, že je ještě větší, než jsme si mysleli. Měsíc minulý rok 21. srpna na pár minut podél úzké dráhy přes Spojené Státy zakryl Slunce. Ačkoliv šlo o jednu z nejvíce fotografovaných událostí v historii lidstva, tak tento teprve nedávno dokončený obraz po mimořádném úsilí digitálního zpracování ukazuje jedno z nejpodrobnějších vyobrazení sluneční korony, které bylo kdy pořízeno. Sluneční korona se skládá z extrémně horkého plynu a neozbrojeným okem je vidět pouze při úplném zatmění Slunce. Obraz kombinuje přes 70 snímků s různou expoziční dobou. Série komplementárních HDR snímků odhalila dostatek podrobností, aby bylo vidět pohyb ve sluneční koroně. Snímky byly pořizovány ve městě Unity v Oregonu ráno, aby byly stabilní atmosférické pozorovací podmínky. Příští úplné zatmění Slunce bude na Zemi vidět v červenci 2019 a další, které bude vidět v Severní Americe a v USA nastane v dubnu 2024.

Štítky: Animation, Space exploration, Carl Sagan


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »