Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona úplného zatmění Slunce v HDR

Uznání a copyright: Nicolas Lefaudeux

Jak velké bylo Velké americké zatmění? Obrázek ve vysokém rozlišení HDR možná ukazuje, že je ještě větší, než jsme si mysleli. Měsíc minulý rok 21. srpna na pár minut podél úzké dráhy přes Spojené Státy zakryl Slunce. Ačkoliv šlo o jednu z nejvíce fotografovaných událostí v historii lidstva, tak tento teprve nedávno dokončený obraz po mimořádném úsilí digitálního zpracování ukazuje jedno z nejpodrobnějších vyobrazení sluneční korony, které bylo kdy pořízeno. Sluneční korona se skládá z extrémně horkého plynu a neozbrojeným okem je vidět pouze při úplném zatmění Slunce. Obraz kombinuje přes 70 snímků s různou expoziční dobou. Série komplementárních HDR snímků odhalila dostatek podrobností, aby bylo vidět pohyb ve sluneční koroně. Snímky byly pořizovány ve městě Unity v Oregonu ráno, aby byly stabilní atmosférické pozorovací podmínky. Příští úplné zatmění Slunce bude na Zemi vidět v červenci 2019 a další, které bude vidět v Severní Americe a v USA nastane v dubnu 2024.

Štítky: Animation, Space exploration, Carl Sagan


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »