Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Filippo Curti (Sanderphil Urban Observatory)

Minulý čvtrtek po západu Slunce těsně nad západním obzorem pózovala brilantní Večernice a srpek mladého Měsíce a v klidném moři spolu sdílí odrazy. Na snímku z Atlantické pláže v Santa Marinella u Říma v Itálii je nádherná konjunkce dvou nejjasnějších nebeských světel, ze které se mohl těšit celý svět. Na moři je vidět, jak světlo odrážené od krátce horizontálních povrchů mírných vln utváří po vodě třpytivé sloupce. Podobné odrazy od snášejících se atmosférických krystalků ledu mohou někdy vytvářet tajemné pilíře světla. Noční stranu Měsíce pochopitelně slabě ozařuje samotný zemský svit.

Štítky: Konjunkce, Venuše, Měsíc


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »