Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantula

Uznání: ESA, NASA, Hubble, ESO; Processing: Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantula se nacházejí obří bubliny energetického plynu, dlouhá vlákna temného prachu a neobvykle hmotné hvězdy. V středu této mlhoviny je klubko hvězd tak husté, že se kdysi považovalo za jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070, je vidět nad středem snímku a je domovem velkého množství žhavých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny, zatímco částice jejich jejich energetického větru nafukují bubliny a vytvářejí spletité filamenty. Obrázek v representativních barvách je digitální syntézou snímků NASA/ESA družicového Hubblova kosmického dalekohledu a pozemského dalekohledu ESO NTT (New Technology Telescope) a do velkých podrobností ukazuje bouřlivý střed této mlhoviny v LMC. Mlhovina Tarantule, též známá jako mlhovina 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let podstupuje neobvykle silné epizody vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, R136


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »