Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantula

Uznání: ESA, NASA, Hubble, ESO; Processing: Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantula se nacházejí obří bubliny energetického plynu, dlouhá vlákna temného prachu a neobvykle hmotné hvězdy. V středu této mlhoviny je klubko hvězd tak husté, že se kdysi považovalo za jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070, je vidět nad středem snímku a je domovem velkého množství žhavých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny, zatímco částice jejich jejich energetického větru nafukují bubliny a vytvářejí spletité filamenty. Obrázek v representativních barvách je digitální syntézou snímků NASA/ESA družicového Hubblova kosmického dalekohledu a pozemského dalekohledu ESO NTT (New Technology Telescope) a do velkých podrobností ukazuje bouřlivý střed této mlhoviny v LMC. Mlhovina Tarantule, též známá jako mlhovina 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let podstupuje neobvykle silné epizody vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, R136


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »