Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantula

Uznání: ESA, NASA, Hubble, ESO; Processing: Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantula se nacházejí obří bubliny energetického plynu, dlouhá vlákna temného prachu a neobvykle hmotné hvězdy. V středu této mlhoviny je klubko hvězd tak husté, že se kdysi považovalo za jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070, je vidět nad středem snímku a je domovem velkého množství žhavých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny, zatímco částice jejich jejich energetického větru nafukují bubliny a vytvářejí spletité filamenty. Obrázek v representativních barvách je digitální syntézou snímků NASA/ESA družicového Hubblova kosmického dalekohledu a pozemského dalekohledu ESO NTT (New Technology Telescope) a do velkých podrobností ukazuje bouřlivý střed této mlhoviny v LMC. Mlhovina Tarantule, též známá jako mlhovina 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let podstupuje neobvykle silné epizody vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, R136


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »