Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Tarantula

Uznání: ESA, NASA, Hubble, ESO; Processing: Danny LaCrue

V srdci monstrózní mlhoviny Tarantula se nacházejí obří bubliny energetického plynu, dlouhá vlákna temného prachu a neobvykle hmotné hvězdy. V středu této mlhoviny je klubko hvězd tak husté, že se kdysi považovalo za jedinou hvězdu. Tato hvězdokupa s označením R136 nebo NGC 2070, je vidět nad středem snímku a je domovem velkého množství žhavých mladých hvězd. Energetické světlo z těchto hvězd trvale ionizuje plyn mlhoviny, zatímco částice jejich jejich energetického větru nafukují bubliny a vytvářejí spletité filamenty. Obrázek v representativních barvách je digitální syntézou snímků NASA/ESA družicového Hubblova kosmického dalekohledu a pozemského dalekohledu ESO NTT (New Technology Telescope) a do velkých podrobností ukazuje bouřlivý střed této mlhoviny v LMC. Mlhovina Tarantule, též známá jako mlhovina 30 Doradus, je jednou z největších známých hvězdotvorných oblastí a každých několik miliónů let podstupuje neobvykle silné epizody vznikání hvězd.

Štítky: Lmc, Tarantula nebula, R136


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »