Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace mračen na Jupiteru z Juno

Uznání Videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstädt

Jak se pohybují mračna na Jupiteru? Snímky pořizované kosmickou sondou NASA Juno při jejím posledním průletu kolem Jupiteru byly po analýze a digitální interpolaci zpracovány do tohoto časosběrného videa. a tak pomohly odpovědět na tuto otázku. Osmisekundové zrychlené video digitálně interpoluje mezi dvěma snímky pořízenými po devíti minutách a odhaduje, jak se mračna na Jupiteru pohybovala během 29 hodin. Výsledek vypadá jako abstraktní psychedelický sen s kašmírským vzorem. Počítačová animace vědecky ukazuje, že kruhové bouře mají tendenci vířit, zatímco pásy a zóny se zdají plynout. Celkový pohyb není překvapující a dal se vidět na časosběrných videíchdříve, i když nikdy do takových podrobností. Zobrazená oblast je asi 4 krát větší, než Jupiterova Velká rudá skvrna. Výsledky ze sondy Juno neočekávaně ukazují, že počasové jevy zasahují hluboko pod oblačnou pokrývku.

Tisková konference 17. května 2018: Juno a nový Jupiter: Co jsme se doposud dověděli?

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »