Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace mračen na Jupiteru z Juno

Uznání Videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstädt

Jak se pohybují mračna na Jupiteru? Snímky pořizované kosmickou sondou NASA Juno při jejím posledním průletu kolem Jupiteru byly po analýze a digitální interpolaci zpracovány do tohoto časosběrného videa. a tak pomohly odpovědět na tuto otázku. Osmisekundové zrychlené video digitálně interpoluje mezi dvěma snímky pořízenými po devíti minutách a odhaduje, jak se mračna na Jupiteru pohybovala během 29 hodin. Výsledek vypadá jako abstraktní psychedelický sen s kašmírským vzorem. Počítačová animace vědecky ukazuje, že kruhové bouře mají tendenci vířit, zatímco pásy a zóny se zdají plynout. Celkový pohyb není překvapující a dal se vidět na časosběrných videíchdříve, i když nikdy do takových podrobností. Zobrazená oblast je asi 4 krát větší, než Jupiterova Velká rudá skvrna. Výsledky ze sondy Juno neočekávaně ukazují, že počasové jevy zasahují hluboko pod oblačnou pokrývku.

Tisková konference 17. května 2018: Juno a nový Jupiter: Co jsme se doposud dověděli?

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »