Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery a stíny na lunárním terminátoru

Uznání a copyright: Talha Zia

Proč vyniká pravá strana snímku? Díky stínům. Na snímku je vidět terminátor, dělící čára mezi světlem a tmou, více než polovina Měsíce je osvětlena slunečním světlem. Povrch Měsíce vypadá poblíž terminátoru jinak, protože tam je Slunce blízko obzoru a vrhá dlouhé stíny. Tyto stíny nám umožňují snadněji rozeznat strukturu, dávají nám pocit hloubky, takže dvourozměrný snímek, na kterém jsou vidět stíny vypadá téměř třírozměrný. Jak tudíž Měsíc slábne ze světla do tmy, tak stíny nejenom že vypovídají co je vysoko a nízko, ale umožňují pozorovat i nižší struktury. Napřiklad u terminátoru je vidět mnoho kráterů, protože je snadnější je tam rozeznat. Tento snímek byl pořízen před dvěma týdny, když byl Měsíc ve vypouklé couvající fázi před poslední čtvrtí. Příští úplněk, tedy Měsíc bez stínů, nastane dnes za týden.
Oprava: Na chybu v překladu fáze Měsíce upozornila Jitka Novotná.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Terminator, Měsíc, Shadows


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »