Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery a stíny na lunárním terminátoru

Uznání a copyright: Talha Zia

Proč vyniká pravá strana snímku? Díky stínům. Na snímku je vidět terminátor, dělící čára mezi světlem a tmou, více než polovina Měsíce je osvětlena slunečním světlem. Povrch Měsíce vypadá poblíž terminátoru jinak, protože tam je Slunce blízko obzoru a vrhá dlouhé stíny. Tyto stíny nám umožňují snadněji rozeznat strukturu, dávají nám pocit hloubky, takže dvourozměrný snímek, na kterém jsou vidět stíny vypadá téměř třírozměrný. Jak tudíž Měsíc slábne ze světla do tmy, tak stíny nejenom že vypovídají co je vysoko a nízko, ale umožňují pozorovat i nižší struktury. Napřiklad u terminátoru je vidět mnoho kráterů, protože je snadnější je tam rozeznat. Tento snímek byl pořízen před dvěma týdny, když byl Měsíc ve vypouklé couvající fázi před poslední čtvrtí. Příští úplněk, tedy Měsíc bez stínů, nastane dnes za týden.
Oprava: Na chybu v překladu fáze Měsíce upozornila Jitka Novotná.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Terminator, Měsíc, Shadows


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »