Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok laserových referenčních hvězd

Uznání a licence: European Southern Observatory / Gerhard Hudepohl (atacamaphoto.com)

Tento skvělý letecký pohled pořídil dron a přitom se vyhýbal silným laserovým paprskům. Střet nastal nad Velmi velkými teleskopy o průměru 8,2 m observatoře Paranal na planetě Zemi. Ke spuštění 4 laserů došlo při zkoušce zařízení pro tvorbu referenčních hvězd a lasery nakonec bojovaly proti rozmazávacímu efektu atmosférické turbulence vytvořením umělých referenčních hvězd. Referenční hvězdy jsou ve skutečnosti emisemi atomů sodíku excitovaných laserem ve velkých výškách v zorném poli dalekohledu. Fluktuace obrazu referenční hvězdy se v reálném čase používají pro korekci atmosférického rozmazání řízením deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu. Tato technika je známá jako adaptivní optika a může poskytovat snímky na difrakčním limitu dalekohledu. To znamená stejnou ostrost, jako kdyby byl dalekohled ve vesmíru.
Oprava: Na vhodnější překlad guide star jako referenční hvězda upozornila Jitka Novotná.

Štítky: Adaptivní optika, Laser, Dalekohled


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »