Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok laserových referenčních hvězd

Uznání a licence: European Southern Observatory / Gerhard Hudepohl (atacamaphoto.com)

Tento skvělý letecký pohled pořídil dron a přitom se vyhýbal silným laserovým paprskům. Střet nastal nad Velmi velkými teleskopy o průměru 8,2 m observatoře Paranal na planetě Zemi. Ke spuštění 4 laserů došlo při zkoušce zařízení pro tvorbu referenčních hvězd a lasery nakonec bojovaly proti rozmazávacímu efektu atmosférické turbulence vytvořením umělých referenčních hvězd. Referenční hvězdy jsou ve skutečnosti emisemi atomů sodíku excitovaných laserem ve velkých výškách v zorném poli dalekohledu. Fluktuace obrazu referenční hvězdy se v reálném čase používají pro korekci atmosférického rozmazání řízením deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu. Tato technika je známá jako adaptivní optika a může poskytovat snímky na difrakčním limitu dalekohledu. To znamená stejnou ostrost, jako kdyby byl dalekohled ve vesmíru.
Oprava: Na vhodnější překlad guide star jako referenční hvězda upozornila Jitka Novotná.

Štítky: Adaptivní optika, Laser, Dalekohled


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »