Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok laserových referenčních hvězd

Uznání a licence: European Southern Observatory / Gerhard Hudepohl (atacamaphoto.com)

Tento skvělý letecký pohled pořídil dron a přitom se vyhýbal silným laserovým paprskům. Střet nastal nad Velmi velkými teleskopy o průměru 8,2 m observatoře Paranal na planetě Zemi. Ke spuštění 4 laserů došlo při zkoušce zařízení pro tvorbu referenčních hvězd a lasery nakonec bojovaly proti rozmazávacímu efektu atmosférické turbulence vytvořením umělých referenčních hvězd. Referenční hvězdy jsou ve skutečnosti emisemi atomů sodíku excitovaných laserem ve velkých výškách v zorném poli dalekohledu. Fluktuace obrazu referenční hvězdy se v reálném čase používají pro korekci atmosférického rozmazání řízením deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu. Tato technika je známá jako adaptivní optika a může poskytovat snímky na difrakčním limitu dalekohledu. To znamená stejnou ostrost, jako kdyby byl dalekohled ve vesmíru.
Oprava: Na vhodnější překlad guide star jako referenční hvězda upozornila Jitka Novotná.

Štítky: Adaptivní optika, Laser, Dalekohled


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »