Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha versus jižní světélkování vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Minulý týden byla po západu Slunce z observatoře Las Campanas zachycena chilská podzimní obloha zaplavená výjmečným světélkováním vzduchu. Světélkování vzduchu bylo tak intenzivní, že potlačilo části Mléčné dráhy, jejíž oblouk se vysoko klenul nad pouští Atacama od obzoru k obzoru. Zářivé světélkování vzduch pochází z podobných výšek, jako polární záře a světlo vzniká vzniká chemiluminescencí, chemickou excitací. Emise světélkování vzduchu se dá běžně zachytit citlivými digitálními kamerami a zde má ohnivý vzhled. Pochází především z atomů atmosférického kyslíku za velmi nízkých hustot a v několika minulých letech byla na jižní obloze v noci často přítomná. Silné světélkování vzduchu bylo vidět za tmavé noci i očima, podobně jako je vidět Mléčná dráha, ale bez barev. Nejjasnějším světlem na obloze je Jupiter, který je v opozici se Sluncem a u jižního obzoru vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Vlevo dole pod galaktickou rovinou přes světélkování prozařují obě Magellanova mračna.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Las Campanas Observatory


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »