Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha versus jižní světélkování vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Minulý týden byla po západu Slunce z observatoře Las Campanas zachycena chilská podzimní obloha zaplavená výjmečným světélkováním vzduchu. Světélkování vzduchu bylo tak intenzivní, že potlačilo části Mléčné dráhy, jejíž oblouk se vysoko klenul nad pouští Atacama od obzoru k obzoru. Zářivé světélkování vzduch pochází z podobných výšek, jako polární záře a světlo vzniká vzniká chemiluminescencí, chemickou excitací. Emise světélkování vzduchu se dá běžně zachytit citlivými digitálními kamerami a zde má ohnivý vzhled. Pochází především z atomů atmosférického kyslíku za velmi nízkých hustot a v několika minulých letech byla na jižní obloze v noci často přítomná. Silné světélkování vzduchu bylo vidět za tmavé noci i očima, podobně jako je vidět Mléčná dráha, ale bez barev. Nejjasnějším světlem na obloze je Jupiter, který je v opozici se Sluncem a u jižního obzoru vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Vlevo dole pod galaktickou rovinou přes světélkování prozařují obě Magellanova mračna.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Las Campanas Observatory


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

Kometa nad kostelem sv. Víta

Další informace »