Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha versus jižní světélkování vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Minulý týden byla po západu Slunce z observatoře Las Campanas zachycena chilská podzimní obloha zaplavená výjmečným světélkováním vzduchu. Světélkování vzduchu bylo tak intenzivní, že potlačilo části Mléčné dráhy, jejíž oblouk se vysoko klenul nad pouští Atacama od obzoru k obzoru. Zářivé světélkování vzduch pochází z podobných výšek, jako polární záře a světlo vzniká vzniká chemiluminescencí, chemickou excitací. Emise světélkování vzduchu se dá běžně zachytit citlivými digitálními kamerami a zde má ohnivý vzhled. Pochází především z atomů atmosférického kyslíku za velmi nízkých hustot a v několika minulých letech byla na jižní obloze v noci často přítomná. Silné světélkování vzduchu bylo vidět za tmavé noci i očima, podobně jako je vidět Mléčná dráha, ale bez barev. Nejjasnějším světlem na obloze je Jupiter, který je v opozici se Sluncem a u jižního obzoru vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Vlevo dole pod galaktickou rovinou přes světélkování prozařují obě Magellanova mračna.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Las Campanas Observatory


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »