Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha versus jižní světélkování vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Minulý týden byla po západu Slunce z observatoře Las Campanas zachycena chilská podzimní obloha zaplavená výjmečným světélkováním vzduchu. Světélkování vzduchu bylo tak intenzivní, že potlačilo části Mléčné dráhy, jejíž oblouk se vysoko klenul nad pouští Atacama od obzoru k obzoru. Zářivé světélkování vzduch pochází z podobných výšek, jako polární záře a světlo vzniká vzniká chemiluminescencí, chemickou excitací. Emise světélkování vzduchu se dá běžně zachytit citlivými digitálními kamerami a zde má ohnivý vzhled. Pochází především z atomů atmosférického kyslíku za velmi nízkých hustot a v několika minulých letech byla na jižní obloze v noci často přítomná. Silné světélkování vzduchu bylo vidět za tmavé noci i očima, podobně jako je vidět Mléčná dráha, ale bez barev. Nejjasnějším světlem na obloze je Jupiter, který je v opozici se Sluncem a u jižního obzoru vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Vlevo dole pod galaktickou rovinou přes světélkování prozařují obě Magellanova mračna.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Las Campanas Observatory


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »