Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha versus jižní světélkování vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Minulý týden byla po západu Slunce z observatoře Las Campanas zachycena chilská podzimní obloha zaplavená výjmečným světélkováním vzduchu. Světélkování vzduchu bylo tak intenzivní, že potlačilo části Mléčné dráhy, jejíž oblouk se vysoko klenul nad pouští Atacama od obzoru k obzoru. Zářivé světélkování vzduch pochází z podobných výšek, jako polární záře a světlo vzniká vzniká chemiluminescencí, chemickou excitací. Emise světélkování vzduchu se dá běžně zachytit citlivými digitálními kamerami a zde má ohnivý vzhled. Pochází především z atomů atmosférického kyslíku za velmi nízkých hustot a v několika minulých letech byla na jižní obloze v noci často přítomná. Silné světélkování vzduchu bylo vidět za tmavé noci i očima, podobně jako je vidět Mléčná dráha, ale bez barev. Nejjasnějším světlem na obloze je Jupiter, který je v opozici se Sluncem a u jižního obzoru vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Vlevo dole pod galaktickou rovinou přes světélkování prozařují obě Magellanova mračna.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu, Las Campanas Observatory


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »