Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komplexní Jupiter

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS; Composition: David Marriott

Jak komplexní je Jupiter? Sonda NASA Juno k Jupiteru zjišťuje, že tato obří planeta je složitější, než se čekalo. Jupiterovo magnetické pole se ukázalo být značně odlišnější od jednoduchého dipólového pole naší Země a které vykazuje několik pólů zanořených v komplikované síti více spletité na severu než na jihu. Rádiová měření z Juno ukazují, že atmosféra Jupiteru má strukturu dobře pod horní pokrývkou mraků, dokonce stovky kilometrů hluboko. Nově nalezená komplexnost Jupiteru je evidentní také na jižních mracích, jak je patrné na tomto snímku. Planetu obepínající zóny a pásy, které dominují kolem rovníku se rozpadají do komplexní oblačnosti bouřkových vírů velikosti kontinentů. Sonda Juno pokračuje ve svých průletech kolem této velké planety na své eliptické dráze každých 53 dní a pokaždé zkoumá trochu jiné sektory.

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »