Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace mračen na Jupiteru z Juno

Uznání Videa: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Gerald Eichstädt

Jak se pohybují mračna na Jupiteru? Snímky pořizované kosmickou sondou NASA Juno při jejím posledním průletu kolem Jupiteru byly po analýze a digitální interpolaci zpracovány do tohoto časosběrného videa. a tak pomohly odpovědět na tuto otázku. Osmisekundové zrychlené video digitálně interpoluje mezi dvěma snímky pořízenými po devíti minutách a odhaduje, jak se mračna na Jupiteru pohybovala během 29 hodin. Výsledek vypadá jako abstraktní psychedelický sen s kašmírským vzorem. Počítačová animace vědecky ukazuje, že kruhové bouře mají tendenci vířit, zatímco pásy a zóny se zdají plynout. Celkový pohyb není překvapující a dal se vidět na časosběrných videíchdříve, i když nikdy do takových podrobností. Zobrazená oblast je asi 4 krát větší, než Jupiterova Velká rudá skvrna. Výsledky ze sondy Juno neočekávaně ukazují, že počasové jevy zasahují hluboko pod oblačnou pokrývku.

Tisková konference 17. května 2018: Juno a nový Jupiter: Co jsme se doposud dověděli?

Štítky: Jupiter, Juno, Mračna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »