Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd 2

Uznání videa: morn1415 (YouTube); Images Credit: NASA (typically); Music: Alpha (Vangelis)

Jak je velké naše Slunce v porovnání s jinými hvězdami? Dramatická a populární videa na YouTube ukazují poměrné velikosti planet, hvězd a dokonce vesmíru od nejmenšího k největšímu. Toto video začíná s pozemským Měsícem a pokračuje se stále většími měsíci a planetami v naší Sluneční soustavě. Brzy je vidět Slunce v porovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem sousedství Galaxie Mléčné dráhy. Konečně jsou vidět velikosti hvězd ve srovnání s Galaxií Mléčnou dráhou, galaxiemi v celém pozorovatelném vesmíru a spekulativně v oblasti potenciálně většího multiversa. Stojí za zmínku, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě Slunce a Betelgeuse nejsou známy z přímého pozorování, ale jsou odvozeny z jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. I když je tato vzdělávací pomůcka většinou přesná, tak čtenáři APODu se vyzývají pomůcku využít a upozorněním na nepřesnosti ve videu možná i pomoci udělat budoucí verzi ještě přesnější.

Štítky: Vesmír, Relative sizes, Hvězdy


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »