Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd 2

Uznání videa: morn1415 (YouTube); Images Credit: NASA (typically); Music: Alpha (Vangelis)

Jak je velké naše Slunce v porovnání s jinými hvězdami? Dramatická a populární videa na YouTube ukazují poměrné velikosti planet, hvězd a dokonce vesmíru od nejmenšího k největšímu. Toto video začíná s pozemským Měsícem a pokračuje se stále většími měsíci a planetami v naší Sluneční soustavě. Brzy je vidět Slunce v porovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem sousedství Galaxie Mléčné dráhy. Konečně jsou vidět velikosti hvězd ve srovnání s Galaxií Mléčnou dráhou, galaxiemi v celém pozorovatelném vesmíru a spekulativně v oblasti potenciálně většího multiversa. Stojí za zmínku, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě Slunce a Betelgeuse nejsou známy z přímého pozorování, ale jsou odvozeny z jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. I když je tato vzdělávací pomůcka většinou přesná, tak čtenáři APODu se vyzývají pomůcku využít a upozorněním na nepřesnosti ve videu možná i pomoci udělat budoucí verzi ještě přesnější.

Štítky: Vesmír, Relative sizes, Hvězdy


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »