Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená oblačná duha nad Delaware

Uznání a copyright: Michael C. Neff (Neffworks Artography

Jaká je to duha? V tomto případě nepršelo, to co zobrazeno je ve skutečnosti červená oblačná duha. Neobvyklý nebeský oblouk byl vidět minulý měsíc při západu Slunce v Rehoboth Beach ve státě Delaware v USA. Když si fotograf uvědomil, že vidí něco výjmečného, tak to zachytil na jedinou dosažitelnou kameru - na mobilu. Mračna se skládají z kapiček vody a u oblačné duhy skupina kapek oblaku odráží zpátky světlo z jasného Slunce (nebo Měsíce) na opačné straně oblohy. Mezi podobné jevy patří duha v mlze a glorie z letadla. Červenou barvu zde způsobuje skutečnost, že vzduch v atmosféře lépe rozptyluje modré světlo, což způsobuje, že většina oblohy se jeví modrá. Pečlivá prohlídka ukazuje další četné oblouky uvnitř vnějšího oblouku, který je způsobován kvantovou difrakcí.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Oblačná duha, Rainbow, Delaware


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »