Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená oblačná duha nad Delaware

Uznání a copyright: Michael C. Neff (Neffworks Artography

Jaká je to duha? V tomto případě nepršelo, to co zobrazeno je ve skutečnosti červená oblačná duha. Neobvyklý nebeský oblouk byl vidět minulý měsíc při západu Slunce v Rehoboth Beach ve státě Delaware v USA. Když si fotograf uvědomil, že vidí něco výjmečného, tak to zachytil na jedinou dosažitelnou kameru - na mobilu. Mračna se skládají z kapiček vody a u oblačné duhy skupina kapek oblaku odráží zpátky světlo z jasného Slunce (nebo Měsíce) na opačné straně oblohy. Mezi podobné jevy patří duha v mlze a glorie z letadla. Červenou barvu zde způsobuje skutečnost, že vzduch v atmosféře lépe rozptyluje modré světlo, což způsobuje, že většina oblohy se jeví modrá. Pečlivá prohlídka ukazuje další četné oblouky uvnitř vnějšího oblouku, který je způsobován kvantovou difrakcí.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Oblačná duha, Rainbow, Delaware


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »