Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné moře a obloha

Uznání a copyright: Jingyi Zhang

Možná vypadají jako kulaté kameny, ale ve skutečnosti jsou živé. Kromě toho jsou ještě moderní verzí jedné z nejstarších forem života: stromatolity. Fosílie ukazují, že stromatolity se na Zemi objevili asi před 3,7 miliardami let, dokonce před vznikem mnoha dobře známých hvězd na současné obloze. Na snímku pořízeném v Západní Austrálii je ještě starší pouze centrální oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy, který vznikl nejdříve. Dokonce ani satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, Magellanova mračna, která jsou vidět na snímku pod obloukem Mléčné dráhy, v době, kdy na Zemi už rostli první stromatolity, ve své současné podobě neexistovala. Stromatolity jsou navrstvením biofilmů miliard mikroorganismů, které se pomalu pohybují ke světlu. S využitím tohoto světla uvolňují do vzduchu kyslík a tak stadodávné stromatolity pomohli udělat Zemi obyvatelnou pro jiné druhy života, včetně nakonec i lidí.

Téměř hyperprostor: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Mléčná dráha, Stromatolity, Australia


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »