Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné moře a obloha

Uznání a copyright: Jingyi Zhang

Možná vypadají jako kulaté kameny, ale ve skutečnosti jsou živé. Kromě toho jsou ještě moderní verzí jedné z nejstarších forem života: stromatolity. Fosílie ukazují, že stromatolity se na Zemi objevili asi před 3,7 miliardami let, dokonce před vznikem mnoha dobře známých hvězd na současné obloze. Na snímku pořízeném v Západní Austrálii je ještě starší pouze centrální oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy, který vznikl nejdříve. Dokonce ani satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, Magellanova mračna, která jsou vidět na snímku pod obloukem Mléčné dráhy, v době, kdy na Zemi už rostli první stromatolity, ve své současné podobě neexistovala. Stromatolity jsou navrstvením biofilmů miliard mikroorganismů, které se pomalu pohybují ke světlu. S využitím tohoto světla uvolňují do vzduchu kyslík a tak stadodávné stromatolity pomohli udělat Zemi obyvatelnou pro jiné druhy života, včetně nakonec i lidí.

Téměř hyperprostor: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Mléčná dráha, Stromatolity, Australia


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Mars měsíc

Špatná viditelnost,ale aspoň takhle

Další informace »