Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy v Orlí mlhovině infračerveně

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing: Lluís Romero

V Orlí mlhovině se rodí nové hvězdy. Tyto nové hvězdy vznikají gravitační kontrakcí v pilířích hustého prachu a plynu a intenzivní záření z těchto nově vzniklých hvězd způsobuje, že se okolní materiál odpařuje pryč. Tento snímek pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem v blízkém infračerveném světle umožňuje pozorovateli vidět přes většinu hustého prachu, který činí pilíře neprůhlednými ve viditelném světle. Tyto obří struktury jsou světelné roky dlouhé a neformálně se jim říká Pilíře stvoření. Orlí mlhovina je spojená s otevřenou hvězdokupou M16 a nachází se asi 6500 světelných let daleko. Orlí mlhovina je snadným cílem i pro malé dalekohledy v na mlhoviny bohatém rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Přednáška APODu: Editor APODu bude mít přednášku ve Fermilabu 8. srpna.

Štítky: M16, Infračervený, Hubble


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »