Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na Slunci

Uznání videa: Chuck Ayoub (Chuck's Astrophotography)

Sluneční povrch je někdy místem bouřlivé aktivity. Zrychlené video slunečního povrchu, na které se můžete podívat, bylo pořízeno v průběhu dvou hodin počátkem května a běží dopředu a pozpátku. Sluneční povrch je odcloněn, takže je možné do velkých podrobností zobrazit jeho okraj. U slunečního okraje je vidět horké plazma v ustavičné bitvě mezi proměnlivými magnetickými poli a konstatntní gravitací. Protuberance, na kterou se díváte, se zvedá asi jeden průměr Země nad povrch Slunce. Energetické události jako je tato jsou méně časté, jak se Slunce blíží k minimu svého 11-ti letého cyklu aktivity.

Štítky: Slunce, Protuberance, Magnetic fields


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »