Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na Slunci

Uznání videa: Chuck Ayoub (Chuck's Astrophotography)

Sluneční povrch je někdy místem bouřlivé aktivity. Zrychlené video slunečního povrchu, na které se můžete podívat, bylo pořízeno v průběhu dvou hodin počátkem května a běží dopředu a pozpátku. Sluneční povrch je odcloněn, takže je možné do velkých podrobností zobrazit jeho okraj. U slunečního okraje je vidět horké plazma v ustavičné bitvě mezi proměnlivými magnetickými poli a konstatntní gravitací. Protuberance, na kterou se díváte, se zvedá asi jeden průměr Země nad povrch Slunce. Energetické události jako je tato jsou méně časté, jak se Slunce blíží k minimu svého 11-ti letého cyklu aktivity.

Štítky: Slunce, Protuberance, Magnetic fields


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »