Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na Slunci

Uznání videa: Chuck Ayoub (Chuck's Astrophotography)

Sluneční povrch je někdy místem bouřlivé aktivity. Zrychlené video slunečního povrchu, na které se můžete podívat, bylo pořízeno v průběhu dvou hodin počátkem května a běží dopředu a pozpátku. Sluneční povrch je odcloněn, takže je možné do velkých podrobností zobrazit jeho okraj. U slunečního okraje je vidět horké plazma v ustavičné bitvě mezi proměnlivými magnetickými poli a konstatntní gravitací. Protuberance, na kterou se díváte, se zvedá asi jeden průměr Země nad povrch Slunce. Energetické události jako je tato jsou méně časté, jak se Slunce blíží k minimu svého 11-ti letého cyklu aktivity.

Štítky: Slunce, Protuberance, Magnetic fields


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »