Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlastní snímek Curiosity v prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Vítr na Marsu nemůže naštěstí kosmickou loď či sondu převrátit. Ovšem v nízké marťanské gravitaci větry mohou vznést jemné prachové částice do celoplenetární bouře, jaká nyní zuří na rudé planetě. Tento vlastní portrét z vozítka Curiosity pořízení na povrchu Marsu v solu 2082 (15. června) jsou vidět důsledky prachové bouře, tedy snížený sluneční svit a vididelnost v místě vozítka v kráteru Gale. Rameno MALI (Mars Hand Lens Imager), ze kterého byly snímky tvořící tuto mozaiku pořízeny, je editací odstaněno. Před vozítkem na kameni vlevo je vidět místo nazvané Duluth, kde Curiosity nedávno provedlo průzkumný vrt. Východo severovýchodní okraj kráteru Gale mizí v pozadí ve vzdálenosti asi 30 kilometrů. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor a tak se očekává, že vzrůstající prach v kráteru Gale na něj nebude mít vliv. Slunečními panely poháněné vozítko Opportunity na druhé staně Marsu v místech, kde je ještě větší nedostatek slunečního svitu, muselo své operace na západním okraji kráteru Endeavour přerušit.
Oprava: Lepší překlad věty s vrtem v místě Duluth poslal Alexej Šimeček.

Štítky: Mars, Curiosity, Vozítko, Prachová bouře


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »