Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře raketoplánu miří k Měsíci

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu při startu mířit k Měsíci? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, bylo Slunce, Země, Měsíc a raketoplán správně seřazeny pro takovou fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, doba musí být buď při východu nebo západu Slunce. Teprve tehdy bude stín nejdelší a bude sahat k obzoru. A konečně při úplňku jsou Slunce a Měsíc na opačné straně oblohy. Například těsně po západu je Slunce něco málo pod obzorem a v opačném směru je Měsíc něco málo nad obzorem. Jak tedy raketoplán Atlantis těsně po západu Slunce vzlétal, tak se jeho stín promítal směrem od Slunce na opačnou stranu obzoru, kde byl zrovna úplněk happened to be.

Štítky: Shuttle, Kouř z rakety, Měsíc


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »