Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře raketoplánu miří k Měsíci

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu při startu mířit k Měsíci? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, bylo Slunce, Země, Měsíc a raketoplán správně seřazeny pro takovou fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, doba musí být buď při východu nebo západu Slunce. Teprve tehdy bude stín nejdelší a bude sahat k obzoru. A konečně při úplňku jsou Slunce a Měsíc na opačné straně oblohy. Například těsně po západu je Slunce něco málo pod obzorem a v opačném směru je Měsíc něco málo nad obzorem. Jak tedy raketoplán Atlantis těsně po západu Slunce vzlétal, tak se jeho stín promítal směrem od Slunce na opačnou stranu obzoru, kde byl zrovna úplněk happened to be.

Štítky: Shuttle, Kouř z rakety, Měsíc


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »