Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obzor s modrou a červenou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata)

Co se to děje na obzoru? Obzor samotný je bývalé pole špenátu v Guatemale, kde jsou vidět nejenom stromy, ale také velká sopka Volcán de Fuego (Vulkán ohně). Červená zář na vrcholu sopky je žhavá láva. Ovšem vaše oči může přitahovat ten modrý kruh nad obzorem vlevo. Kruh obklopuje Měsíc a spolu s dalšími barvami se mu říká korona. Koronu způsobuje lom světla, v tomto případě měsíčního světla na malých kapičkách vody v mezilehlé zemské atmosféře. V mezeře v mračnech vpravo jsou daleko za sopkou vidět hvězdy a dokonce i planeta Saturn. I když má sopka Volcán de Fuego docela často nízkou úroveň aktivity, tak astrofotograf si považuje štěstí zachytit takovou scénu právě při explozivní erupci koncem září.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Korona, Měsíc


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »