Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hayabusa2 se přibližuje k Ryugu

Uznání a copyright: ISAS, JAXA, Hayabusa2 Team

Vypadá jako velký kosmický diamant, ale s krátery. To je blízkozemní planetka 162173 Ryugu (Dračí hrad), ke které se nyní blíží japonská kosmická sonda Hayabusa2. Ambiciózní Hayabusa2 nese celou armádu oddělitelných sond včetně dvou impaktorů, čtyř malých vznášedel na blízkou vzdálenost, tří malých povrchových skákadel a pohyblivého přístroje MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout), který dosedne na povrch Ryugu, bude ho zkoumat a pohybovat se po něm. Většina z nich je vybavena kamerami. Hayabusa2 samotná odebrat vzorky povrchu a dopravit je zpět na Zemi k podrobné analýze koncem roku 2020. O planetce Ryogu byla zatím známa jen jeho oběžná dráha, že měří asi jeden kilometr a že má tmavý povrch , který odráží neobvyklé barvy. Studium Ryugu by mohlo lidstvu vypovědět nejenom něco o jeho povrchu a vnitřku, ale také jaké materiály byly dostupné v rané Sluneční soustavě pro vývoj života. Série snímků z přibližování zachycuje velké balvany a krátery.

Štítky: Ryugu, Hayabusa2, Asteroid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »