Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright zpracování: Oliver Czernetz - Data: Digitized Sky Survey (POSS-II)

Někdy dokonce i tmavý prach v mezihvězdném prostoru má svou poklidnou krásu. Jedno takové místo se nachází v souhvězdí Býka. Prachové filamenty, které jsou zde vidět, se nacházejí na obloze mezi hvězdokupou Plejády a mlhovinou Kalifornie. Tento prach není znám pro svou jasnou zář, ale pro svou absorpci a neprůhlednost. Je vidět, že některé jasné hvězdy odrážejí své modré světlo od hnědého prachu. Další hvězdy se neví neobvykle červené, jak jejich světlo sotva proniká sloupcem prachu a červená barvá zůstává poté, co se modrá rozptýlila. Vzadu jsou ještě další hvězdy v prachových pilířích tak hustých, že zde nejsou vidět. I když se tato scéna zdá poklidná, tak ve skutečnosti zde probíhá koloběh zániku a znovuzrození. To proto, že se dostatečně hmotné uzly plynu a prachu gravitačně zhroutí za vzniku nových hvězd, ze kterých zase v jejich atmosférách vznikne nový prach a ten starý zničí svým energetickým světlem a větrem.

Štítky: Prach, Temné mlhoviny, Taurus


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »