Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrtulové stíny na prstencích Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Jak vznikají tyto neobvykle dlouhé stíny na prstencích Saturnu? Tmavé stíny, které jsou vidět uprostřed obrázku, směřují na opačnou stranu od Slunce a podle jejich délky pocházejí od útvarů o výšce až několik kilometrů. Tak dlouhé stíny nikdo nečekal, neboť obvyklá tloušťka prstenců A a B je asi pouze 10 metrů. S ohledem na zvlněné, ale protáhlé tvary, které jsou zjevné u okraje prstence B se ovšem vynořila teorie, že budou existovat několik kilometrů velké měsíčky, které by měly dostatečnou gravitaci na to, aby mohly vytvořit mnohem větší vertikální odchylky z okolních malých částeček prstenců. Výsledné prstencové vlny se podle toho, jak jednotlivě vypadají, nazývají vrtule. Jsou to právě tyto koherentní skupiny malých částic prstenců, o kterých se předpokládá, že vrhají takové dlouhé stíny. Snímek, na který se díváte, pořídila kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Byl pořízen v roce 2009 blízko saturnovy rovnodennosti, kdy sluneční světlo proudilo přímo přes rovinu prstenců a způsobovalo tak dlouhé stíny.

Štítky: Saturn, Shadows, Vrtule


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »