Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z galaktické roviny přes Antares

Uznání a licence: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Užijte si jednu z nejfotogeničtějších oblastí noční oblohy, zde působivě zachycenou. Zcela vlevo je vidět jak uhlopříčně probíhá pás naší Galaxie Mléčné dráhy, vpravo od středu je barevná oblast rho Ophiuchus včetně jasně oranžové hvězdy Antares a zcela vpravo je mlhovina Sharpless 1 (Sh2-1). Před pásem Mléčné dráhy je vidět několik slavných mlhovin včetně Orlí mlhoviny (M16), mlhoviny Trifid (M21) a mlhoviny Laguna (M8). Mezi další pozoruhodné mlhoviny patří Dýmka a Modrá koňská hlava. Červená barva obecně pochází z mlhovin zářících světlem excitovaného vodíku, zatímco modrá barva značí mezihvězdný prach, který především odráží světlo jasných mladých hvězd. Hustý prach se jinak jeví tmavě hnědý. Každá z kulových hvězdokup M4, M9, M19, M28 a M80, je označena na anotovaném snímku (po přiložení kurzoru). Extrémně široké pole o šířce asi 50 stupňů probíhá vlevo dole přes souhvězdí Střelce (Sagittarius), vlevo nahoře přes Hada (Serpens), ve tředu přes Hadonoše (Ophiuchus) a vpravo přes Štíra (Scorpius). K vytvoření tohoto obrazu bylo třeba přes 100 hodin exponování oblohy spolu s pečlivým plánováním a digitálním zpracováním.

Štítky: Galaktická rovina, Antares, Prach


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »