Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu

Uznání a copyright: Michael Seeley

Pokud jste minulý pátek 29. června viděli z letecké základny na Cape Canaveral světlo za časného úsvitu, tak jste mohli vidět i tuto rudou záři rakety. Na jediné 277 sekund dlouhé expozici ze střechy montážní budovy NASA VAB (Vehicle Assembly building) je vidět start rakety Falcon 9 před úsvitem směrem na východ asi 45 minut před východem Slunce. Zplodiny oddělení stupňů ve velké výšce jasně osvětluje Slunce, které je dole stále ještě pod východním obzorem. První stupeň rakety Falcon 9 startoval už dříve, když před pouhými 72 dny dříve vynesl 18. dubna na oběžnou dráhu družici TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Při tomto startu CRS-15 (Commercial Resupply Service mission 15) byla vynesena kabina Dragon, která už také dříve letěla. Ale žádné další použití tohoto Falconu 9 nebylo naplánováno, a tak po startu nenásledovalo žádné dramatické přistání prvního stupně. Kabina Dragon přiletěla k Mezinárodní kosmické stanici 2. července.

Štítky: Falcon 9, Dragon, Crs-15, Launch


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »