Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu

Uznání a copyright: Michael Seeley

Pokud jste minulý pátek 29. června viděli z letecké základny na Cape Canaveral světlo za časného úsvitu, tak jste mohli vidět i tuto rudou záři rakety. Na jediné 277 sekund dlouhé expozici ze střechy montážní budovy NASA VAB (Vehicle Assembly building) je vidět start rakety Falcon 9 před úsvitem směrem na východ asi 45 minut před východem Slunce. Zplodiny oddělení stupňů ve velké výšce jasně osvětluje Slunce, které je dole stále ještě pod východním obzorem. První stupeň rakety Falcon 9 startoval už dříve, když před pouhými 72 dny dříve vynesl 18. dubna na oběžnou dráhu družici TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Při tomto startu CRS-15 (Commercial Resupply Service mission 15) byla vynesena kabina Dragon, která už také dříve letěla. Ale žádné další použití tohoto Falconu 9 nebylo naplánováno, a tak po startu nenásledovalo žádné dramatické přistání prvního stupně. Kabina Dragon přiletěla k Mezinárodní kosmické stanici 2. července.

Štítky: Falcon 9, Dragon, Crs-15, Launch


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »