Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ stínu ve Vnitřním průlivu

Uznání a copyright: Steve Cullen

Při západu se dívejte na východ a ne na západ. Jak z východního obzoru vychází tmavý stín Země, tak se na této opačné straně od zapadajícího Slunce objevují slabé a jemné barvy. Krásné večerní moře a nebe zachycuje reflexivní scénu z výletní lodi v hodně frekventovaném aljašském Vnitřním průlivu v severozápadním Tichém oceánu. Slábnoucí západ Slunce dává vzniknout narůžovělému protisoumračnému oblouku, který je poetičtěji znám jako Venušin pás. Nádherný oblouk je často při západu Slunce přehlédnut ve prospěch jasnějšího západního obzoru, je zbarvený zpětně rozptylovaným slunečním světlem filtrovaným hustou atmosférou a objímá vycházející modrošedý stín planety.
Oprava: Na nefungující zobrazení snímku s připonou .jpeg upozornil Jan Kučera

Štítky: Belt of Venus, Earth shadow, Anti-twilight arch


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »