Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výjmečná spirála v LL Pegasi

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Jak vznikla ta podivná spirální struktura vlevo nahoře? Nikdo pořádně neví, i když nejspíš nějak souvisí s hvězdou v podvojné soustavě, která vstupuje do fáze planetární mlhoviny, kdy dochází k odvržení vnější atmosféry. Tato obří spirála měří asi třetinu světelného roku, dělá čtyři nebo pět úplných otoček a vykazuje bezprecedentní pravidelnost. Podle rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit každých zhruba 800 let, což je blízké době, za kterou obě hvězdy oběhnou jedna kolem druhé. Hvězdný systém, který tuto spirálu vytvořil je běžně znám jako LL Pegasi, ale také AFGL 3068. Neobvyklá struktura samotná je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek pořídil v blízkém infračerveném světle Hubblův kosmický dalekohled. Proč svítí spirála samotná je záhadou, přičemž přední hypotéza praví, že osvětlení pochází z odraženého světla okolních hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Spiral nebula, Binary star


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »