Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výjmečná spirála v LL Pegasi

Uznání: NASA, ESA, Hubble, HLA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Jak vznikla ta podivná spirální struktura vlevo nahoře? Nikdo pořádně neví, i když nejspíš nějak souvisí s hvězdou v podvojné soustavě, která vstupuje do fáze planetární mlhoviny, kdy dochází k odvržení vnější atmosféry. Tato obří spirála měří asi třetinu světelného roku, dělá čtyři nebo pět úplných otoček a vykazuje bezprecedentní pravidelnost. Podle rychlosti rozpínání plynu ve spirále se musí nová vrstva objevit každých zhruba 800 let, což je blízké době, za kterou obě hvězdy oběhnou jedna kolem druhé. Hvězdný systém, který tuto spirálu vytvořil je běžně znám jako LL Pegasi, ale také AFGL 3068. Neobvyklá struktura samotná je katalogizována jako IRAS 23166+1655. Snímek pořídil v blízkém infračerveném světle Hubblův kosmický dalekohled. Proč svítí spirála samotná je záhadou, přičemž přední hypotéza praví, že osvětlení pochází z odraženého světla okolních hvězd.

Štítky: LL Pegasi, Spiral nebula, Binary star


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »