Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická R Aquarii

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Změnu jasnosti můžete v průběhu roku pozorovat pouze triedrem. Proměnná hvězda R Aquarii je ve skutečnosti interagující dvojvězdný systém, tedy dvě hvězdy, které jak se zdá mají blízký, symbiotický vztah. Tento fascinující systém vzdálený asi 710 světelných let se skládá z rudého obra a z horkého bílého trpaslíka na vzájemné oběžné dráze kolem jejich těžiště. Podvojnému systému ve viditelném světle dominuje rudý obr, což je dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ovšem materiál z chladného obra, který přetéká obálku, gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka až nakonec dojde k termonukleární explozi a materiál je vymrštěn do vesmíru. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět stále se rozpínající prstenec trosek, který měří méně než světelný rok a pochází z exploze pozorované v časných 1770-tých letech. Vývoj méně pochopených energetických událostí, které vytvářejí vysokoenergetickou emisi systému R Aquarii, se od roku 2000 monitoruje pomocí dat rentgenové observatoře Chandra.

Štítky: R aquarii, Variable star, Binary star


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skladačka 3 snímkov Canon EOS 550D + Sigma 18-300mm Úprava Photoshop. 14.1.2024 Chynorany

Další informace »