Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická R Aquarii

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Změnu jasnosti můžete v průběhu roku pozorovat pouze triedrem. Proměnná hvězda R Aquarii je ve skutečnosti interagující dvojvězdný systém, tedy dvě hvězdy, které jak se zdá mají blízký, symbiotický vztah. Tento fascinující systém vzdálený asi 710 světelných let se skládá z rudého obra a z horkého bílého trpaslíka na vzájemné oběžné dráze kolem jejich těžiště. Podvojnému systému ve viditelném světle dominuje rudý obr, což je dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ovšem materiál z chladného obra, který přetéká obálku, gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka až nakonec dojde k termonukleární explozi a materiál je vymrštěn do vesmíru. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět stále se rozpínající prstenec trosek, který měří méně než světelný rok a pochází z exploze pozorované v časných 1770-tých letech. Vývoj méně pochopených energetických událostí, které vytvářejí vysokoenergetickou emisi systému R Aquarii, se od roku 2000 monitoruje pomocí dat rentgenové observatoře Chandra.

Štítky: R aquarii, Variable star, Binary star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »