Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: CEDIC Team at Chilescope, Processing - Bernhard Hubl

Pouze 11 miliónů světelných let vzdálený Centaurus A je nejbližší aktivní galaxií k planetě Zemi. Tato pekuliární eliptická galaxie, která je vidět na tomto ostrém teleskopickém pohledu, měří něco přes 60 000 světelných let a je též známá jako NGC 5128. Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií, která vyústila do změti hvězdokup a tmavých prachových pásů. Zbytky kosmických trosek poblíž středu galaxie vytrvale konzumuje centrální černá díra o hmotnosti miliard Sluncí. Stejně jako u jiných aktivních galaxií, tento process nejspíše generuje rádiové, rentgenové a gama záření zdroje Centaurus A.

Štítky: Aktivní galaxie, Ngc5128, Cen A


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »