Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: CEDIC Team at Chilescope, Processing - Bernhard Hubl

Pouze 11 miliónů světelných let vzdálený Centaurus A je nejbližší aktivní galaxií k planetě Zemi. Tato pekuliární eliptická galaxie, která je vidět na tomto ostrém teleskopickém pohledu, měří něco přes 60 000 světelných let a je též známá jako NGC 5128. Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií, která vyústila do změti hvězdokup a tmavých prachových pásů. Zbytky kosmických trosek poblíž středu galaxie vytrvale konzumuje centrální černá díra o hmotnosti miliard Sluncí. Stejně jako u jiných aktivních galaxií, tento process nejspíše generuje rádiové, rentgenové a gama záření zdroje Centaurus A.

Štítky: Aktivní galaxie, Ngc5128, Cen A


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »