Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a Bracewellovy rádiové sluneční hodiny

Uznání a copyright: Miles Lucas at NRAO

Sluneční hodiny využívají polohu stínu k měření otáčení Země a zobrazení času ve dne. Tyto sluneční hodiny v radioastronomické observatoři Very Large Array v Novém Mexiku připomínají historii radiové astronomie a jejího průkopníka Ronalda Bracewella. Rádiové sluneční hodiny jsou sestaveny z prvků slunečního mapovacího radioteleskopu, který Bracewell původně postavil blízko kampusu Stanfordovy univerzity. Data z Bracewellova radioteleskopu přispěla k plánování prvního přistání na Měsíci, její sloupky podepsali příchozí vědci a radioastronomové včetně dvou nositelů Nobelovy ceny. Jako u většiny slunečních hodin stín centrálního gnomonu jde přes značky, které ukazují sluneční čas ve dne a také slunovraty a rovnodennosti. Ovšem na rádiových slunečních hodinách jsou také značky odpovídající místnímu siderickému času. Ukazují polohy neviditelných rádiových stínů tří jasných rádiových zdrojů na pozemské obloze, zbytek po supernově Cassiopeia A, aktivní galaxie Cygnus A a aktivní galaxie Centaurus A. Siderický čas je hvězdný čas, otáčení Země měřené hvězdami a vzdálenými galaxiemi. Toto otáčení je zachyceno na této hodinu dlouhé kompozitní expozici. Hvězdy nad Bracewellovými rádiovými slunečními hodinami vytvářejí soustředné stopy kolem severního nebeského pólu.

Štítky: Siderický čas, Sundial, Rádioastronomie


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »