Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a Bracewellovy rádiové sluneční hodiny

Uznání a copyright: Miles Lucas at NRAO

Sluneční hodiny využívají polohu stínu k měření otáčení Země a zobrazení času ve dne. Tyto sluneční hodiny v radioastronomické observatoři Very Large Array v Novém Mexiku připomínají historii radiové astronomie a jejího průkopníka Ronalda Bracewella. Rádiové sluneční hodiny jsou sestaveny z prvků slunečního mapovacího radioteleskopu, který Bracewell původně postavil blízko kampusu Stanfordovy univerzity. Data z Bracewellova radioteleskopu přispěla k plánování prvního přistání na Měsíci, její sloupky podepsali příchozí vědci a radioastronomové včetně dvou nositelů Nobelovy ceny. Jako u většiny slunečních hodin stín centrálního gnomonu jde přes značky, které ukazují sluneční čas ve dne a také slunovraty a rovnodennosti. Ovšem na rádiových slunečních hodinách jsou také značky odpovídající místnímu siderickému času. Ukazují polohy neviditelných rádiových stínů tří jasných rádiových zdrojů na pozemské obloze, zbytek po supernově Cassiopeia A, aktivní galaxie Cygnus A a aktivní galaxie Centaurus A. Siderický čas je hvězdný čas, otáčení Země měřené hvězdami a vzdálenými galaxiemi. Toto otáčení je zachyceno na této hodinu dlouhé kompozitní expozici. Hvězdy nad Bracewellovými rádiovými slunečními hodinami vytvářejí soustředné stopy kolem severního nebeského pólu.

Štítky: Siderický čas, Sundial, Rádioastronomie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »