Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a Bracewellovy rádiové sluneční hodiny

Uznání a copyright: Miles Lucas at NRAO

Sluneční hodiny využívají polohu stínu k měření otáčení Země a zobrazení času ve dne. Tyto sluneční hodiny v radioastronomické observatoři Very Large Array v Novém Mexiku připomínají historii radiové astronomie a jejího průkopníka Ronalda Bracewella. Rádiové sluneční hodiny jsou sestaveny z prvků slunečního mapovacího radioteleskopu, který Bracewell původně postavil blízko kampusu Stanfordovy univerzity. Data z Bracewellova radioteleskopu přispěla k plánování prvního přistání na Měsíci, její sloupky podepsali příchozí vědci a radioastronomové včetně dvou nositelů Nobelovy ceny. Jako u většiny slunečních hodin stín centrálního gnomonu jde přes značky, které ukazují sluneční čas ve dne a také slunovraty a rovnodennosti. Ovšem na rádiových slunečních hodinách jsou také značky odpovídající místnímu siderickému času. Ukazují polohy neviditelných rádiových stínů tří jasných rádiových zdrojů na pozemské obloze, zbytek po supernově Cassiopeia A, aktivní galaxie Cygnus A a aktivní galaxie Centaurus A. Siderický čas je hvězdný čas, otáčení Země měřené hvězdami a vzdálenými galaxiemi. Toto otáčení je zachyceno na této hodinu dlouhé kompozitní expozici. Hvězdy nad Bracewellovými rádiovými slunečními hodinami vytvářejí soustředné stopy kolem severního nebeského pólu.

Štítky: Siderický čas, Sundial, Rádioastronomie


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »