Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: CEDIC Team at Chilescope, Processing - Bernhard Hubl

Pouze 11 miliónů světelných let vzdálený Centaurus A je nejbližší aktivní galaxií k planetě Zemi. Tato pekuliární eliptická galaxie, která je vidět na tomto ostrém teleskopickém pohledu, měří něco přes 60 000 světelných let a je též známá jako NGC 5128. Centaurus A je zřejmě výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií, která vyústila do změti hvězdokup a tmavých prachových pásů. Zbytky kosmických trosek poblíž středu galaxie vytrvale konzumuje centrální černá díra o hmotnosti miliard Sluncí. Stejně jako u jiných aktivních galaxií, tento process nejspíše generuje rádiové, rentgenové a gama záření zdroje Centaurus A.

Štítky: Aktivní galaxie, Ngc5128, Cen A


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »