Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vykousnutí Slunce

Uznání a copyright: Padraic Koen, Adelaide, South Australia

Právě včera v pátek 13. července bylo nejmenší ze tří částečných zatmění Slunce v roce 2018. Většinou bylo vidět nad otevřeným oceánem mezi Austrálií a Antarktidou. Políčko videa s malým vykousnutím Slunce bylo pořízeno přes H-alfa filtr z města Port Elliott v Jižní Austrálii při maximu zatmění v tomto místě. Nov tehdy zakryl asi 0,16 procenta slunečního kotouče. Největší zatmění, kdy asi jednu třetinu průměru Slunce zakryl nov Měsíce, bylo viditelné z východní Antarktidy kolem Peterson Bank, kde zřejmě místní kolonie císařských tučňáků měla dobrou podívanou. V této na zatmění plodné sezóně při nadcházejícím úplňku 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, po kterém bude následovat další částečné zatmění Slunce při příštím novu 11. srpna.

Štítky: Partial solar eclipse, Pse, New moon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »