Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vykousnutí Slunce

Uznání a copyright: Padraic Koen, Adelaide, South Australia

Právě včera v pátek 13. července bylo nejmenší ze tří částečných zatmění Slunce v roce 2018. Většinou bylo vidět nad otevřeným oceánem mezi Austrálií a Antarktidou. Políčko videa s malým vykousnutím Slunce bylo pořízeno přes H-alfa filtr z města Port Elliott v Jižní Austrálii při maximu zatmění v tomto místě. Nov tehdy zakryl asi 0,16 procenta slunečního kotouče. Největší zatmění, kdy asi jednu třetinu průměru Slunce zakryl nov Měsíce, bylo viditelné z východní Antarktidy kolem Peterson Bank, kde zřejmě místní kolonie císařských tučňáků měla dobrou podívanou. V této na zatmění plodné sezóně při nadcházejícím úplňku 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, po kterém bude následovat další částečné zatmění Slunce při příštím novu 11. srpna.

Štítky: Partial solar eclipse, Pse, New moon


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »